Pedagoški kutak - Kako uspješnije učiti?

Autor: Mario Plavčić, 3. 11. 2016.

Podsjetnik za učenike za lakše i kvalitetnije učenje...

UPUTE UČENIKU - KAKO TREBA UČITI?

1. Uči uvijek na istom mjestu.

2. Uči uvijek u isto vrijeme.

3. Svaki dan planiraj učenje za idući dan i drži se plana rada; pažnju usmjeri prema onome što učiš jer se sposobnost koncentracije razvija u procesu učenja.

4. Razmišljaj o organizaciji vlastitog učenja.

PODSJETNIK ZA UČENIKE:

1. U školu dolazi na vrijeme i bez kašnjenja.

2. Nosi potreban pribor.

3. Aktivno sudjeluj u nastavi i budi pažljiv na satu.

4. Prepiši sve što učitelj napiše na ploču.

5. Pripremi sve što ti je potrebno za učenje. Na tvom radnom stolu ne smije biti ništa što ti odvlači pažnju.

6. Prvo uči teže, pa lakše, a na kraju najlakše predmete.

7. Između učenja pojednihi predmeta napravi kraću stanku.

8. Prije učenja novog sadržaja ponovi stari.

9. Temeljito i pažljivo prouči one dijelove nastavnog sadržaja koji su ti teški. Ako ih ne razumiješ, potraži pomoć od učitelja, roditelja ili drugog učenika.

10. Podijeli lekciju u odlomke. Svaki odlomak pročitaj tri puta. Pri drugom čitanju podcrtaj ili prepiši važne dijelove.

11. Nakon što si nastavni sadržaj pročitao, izradio bilješke i naučio, ponovi ga bez upotrebe knjige i bilježnice dva do tri puta.

VRIJEME UČENJA

Uči kad je organizam najaktivniji: ujutro od 9 do 11 sati i popodne od 16 do 18 sati.

ORGANIZACIJA UČENJA

Uči u tihoj i osvijetljenoj sobi. Isključi radio, TV, zamoli ukućane da te ne uznemiravaju. Dok učiš, sjedi za stolom. Na stolu drži samo bilježnice i knjige iz predmeta koji učiš.

Želim vam uspješno i zabavno učenje!

pedagoginja: Valerija Živković, mag.ped.

prema:

1.Bizjak Igrec, J., Galić, M., Fajdetić, M.: Pedagoški portfolio, Profil, Zagreb, 2014.

2. Lalić, M.: Kako učiti i mozak jačati, "OZ" Obrazovanjem do znanja, Osijek, 2010.

« Svibanj 2024 »