Čitaj mi!

Autor: Valerija Živković, 19. 4. 2022.

U mjesecu travnju obilježava se nekoliko datuma vezanih uz knjigu i čitanje: Međunarodni dan dječje knjige (2.4.), Dan hrvatske knjige (22.4.) i Svjetski dan knjige i autorskih prava (23.4.). Tom je prigodom naša knjižničarka provela kreativne radionice s učenicima razredne nastave OŠ Satnica Đakovačka i PŠ Gašinci. Kao podrška nacionalnoj kampanji za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja „Čitaj mi!“, knjižničarka je djeci iz navedenih odjeljenja pročitala slikovnice koje su svojim sadržajem primjerene njihovom uzrastu, pa su zajednički interpretirali tekstove kroz pisani, likovni i glazbeni izričaj.

Mlađi učenici slušali su o neobičnim dogodovštinama simpatičnih bakterija Mrljeka i Prljeka i učili o dobrim navikama pospremanja, Bijeloj rodi koja je, otjerana ratnim stanjem, u potrazi za novim domom shvatila da je kod kuće najljepše (i jednoj rodi koja je svoje gnijezdo svila baš na krovu naše škole), te o osjećajima protkanoj bajci Sunčane Škrinjarić o plesnoj haljini žutog maslačka.

Učenici trećih razreda imali su prilike slušati priču o pravom prijateljstvu u zabavnoj slikovnici o gospodinu Nosku i njegovu najboljem prijatelju Gavranu, dobivši zadatak da napišu pismo svom stvarnom ili zamišljenom prijatelju, dok su se učenici četvrtih razreda u fantastičnoj priči o letećim knjigama složili sa zaključkom da je život bez knjiga i čitanja bezbojan te da baš za svakoga postoji knjiga koja samo čeka da ju se pronađe.