Preporuke za roditelje u uvjetima početka nastave povezanima s COVID-19 u školskoj godini 2021./2022.

Autor: Valerija Živković, 2. 9. 2021.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je dokument Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19 u školskoj godini 2021./2022.  u kojemu se donose i preporuke i obveze za roditelje koje Vam donosimo u nastavku.

Nastava će se od 6. rujna 2021. godine održavati u školi.

Ako to epidemiološka situacija bude zahtijevala s ciljem smanjena komunikacije između većeg broja učenika, postoji mogućnost i izvođenja nastave po mješovitom modelu (dijelom u školi, dijelom na daljinu) ili u krajnjem slučaju samo na daljinu.

Zbog sigurnosti djece u školi, Uputama su preporučene mjere kojih se svi, a to znači i roditelji učenika, trebaju pridržavati.

Dijete ne dolazi u školu ukoliko:
- ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje)
- ima izrečenu mjeru samoizolacije
- imaju saznanja da je zaraženo s COVID-19.
U svim tim slučajevima dijete obvezno ostaje kod kuće, a roditelj o istome obavještava razrednika. U tim slučajevima s djetetom će se raditi na daljinu (online).

Sumnja na COVID-19
Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:
- povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2)
- simptomi respiratorne bolesti - kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja
- poremećaj osjeta njuha i okusa
- gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno kod manje djece).
Učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u školu.

Kako bismo smanjili fizički kontakt učenika iz različitih razrednih odjela, organizirali smo različito vrijeme dolazaka i izlazaka iz škole.
Učenici razredne nastave ulaze na prednji ulaz u školu, a učenici predmetne nastave na dvorišni ulaz.

Svaki će razred boraviti samo u svojoj učionici. Učionice se ne izmjenjuju, osim u slučaju nastave Informatike i TZK.
Organizacijom rasporeda sati u dvosate i trosate smanjen je broj učitelja koji u jednom danu ulaze u kontakt s učenicima.

Učenici od 5. razreda do 8. razreda moraju nositi maske. Učenici razredne nastave ne nose zaštitne maske.

Roditelji su dužni povremeno izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu prije dolaska u ustanovu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu, već se javljaju razrednici, ravnatelju i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

Ako učenici razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u školi, učitelji odmah obavještavaju roditelje/staratelja, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Informacije za učenike i roditeljski sastanci održavat će se u školi. Na roditeljskim sastancima i individualnim informacijama svi roditelji i učitelji moraju nositi maske i održavati fizički razmak po mogućnosti dva metra. Prilikom ulaska i boravka u školi roditelji obvezno moraju nositi zaštitne maske te dezinficirati ruke na ulazu u školu.
Roditelji učenika ne dolaze u školu ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi koronavirusom.

Preporučujemo Vam da sa svojom djecom, bez obzira na dob djeteta, što češće razgovarate o onome što trebaju činiti da zaštite svoje, ali i zdravlje članova obitelji, vršnjaka i drugih.

Učenik ima obvezu pohađanja nastave, a roditelj ima obvezu opravdati svoje dijete u slučaju bolesti ili zatražiti izostanak sukladno odredbama Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera.

Na kraju još jednom naglašavamo da se treba strogo pridržavati mjera te da svako nepridržavanje istih utječe na povećanje rizika od zaraze.

ravnatelj škole
                                       Mario Plavčić, mag.prim.educ.