PROGRAM UNIVERZALNE SPORTSKE ŠKOLE U PŠ GAŠINCI

Autor: MARIJA BARBERIĆ, 5. 2. 2019.

Hrvatski školski športski savez je tijekom 2007. godine pokrenuo program na nacionalnoj razini pod nazivom Univerzalna sportska škola. Učenici, pod stručnim nadzorom učiteljice Marije Barberić, na zanimljiv i za njihovu dob pedagoški i kineziološki primjeren način uče osnovne oblike kretanja te osnovne elemente brojnih sportova.

Univerzalna sportska škola je projekt kojim se djeci, bez obzira na njihove sposobnosti, nastoji omogućiti razvoj prije svega njihovih motoričkih, a potom i emocionalnih, psihičkih i socijalnih potencijala.Cilj programa Univerzalne sportske škole je uključivanje što većeg broja najmlađih učenika u sportske aktivnosti, odnosno stvaranje navike svakodnevnoga tjelesnog vježbanja.

Program je namijenjen djeci od 1. do 4. razreda osnovne škole, a usmjeren je na poticanje optimalnog razvoja motoričkih potencijala djece. Motorički sadržaji odabrani su u skladu s mogućnostima djece te dobi, a treninzi se odvijaju dva puta tjedno i traju 45 minuta tijekom cijele školske godine.

Ciljevi programa:

• poticati višestrani psihosomatski razvoj djece,
  • razvijati zdravstvenu kulturu kod djece u svrhu očuvanja i unaprjeđenja zdravlja,
  • razvijati motoričke i funkcionalne sposobnosti.

Zadaće:

• omogućiti djeci stjecanje iskustva pokretom,
  • poticati usvajanje znanja o različitim sportovima i vrijednostima bavljenja sportom,
  • poticati pozitivan stav prema zdravom načinu života i zdravoj prehrani,
  • primjenom različitih kinezioloških operatora, utjecati na razvoj motoričkih sposobnosti te naglasiti razvoj koordinacije, ravnoteže i fleksibilnosti.

« Svibanj 2024 »