Poštanska marka povezuje svijet…

Autor: Valerija Živković, 23. 5. 2017.

Povodom Svjetskog dana pisanja pisama koji se obilježava 11. svibnja proveli smo projekt Poštanska marka povezuje svijet.

Cilj projekta bio je upoznavanje i očuvanje nacionalne i svjetske baštine, a na njega nas je navela donacija poštanskih maraka i filatelističkih proizvoda koju smo dobili od Hrvatske pošte.

U sklopu projekta u hodniku škole postavljena je izložba doniranih poštanskih maraka.

Tema projekta bilo je putovanje, pa su u izložbi postavljene markice iz različitih dijelova svijeta, ali i naše domovine. Izložba je obuhvaćala poštanske markice sa znamenitim ličnostima, spomenicima, motivima iz flore, faune te gradovima karakterističnim za određenu zemlju, s razglednicom i malom geografskom kartom te zemlje.

Uz poštanske markice, postavili smo i filatelistički pribor: povećalo, pincetu i filatelistički album koji su učenici slobodno prelistavali.

Kako bismo dodatno obilježili Svjetski dan pisanja pisama, svaki je razred u razrednoj nastavi učio pisati pisma, a učenici 3. razreda posjetili su i ured Hrvatske pošte u mjestu gdje su se više upoznali s radom pošte i slanjem pisama, a i sami su poslali pismo prijatelju iz razreda koji se nedavno odselio u daleku Njemačku.

I učenici predmetne nastave, osim razgledavanja izložbe, uključili su se u osmišljavanje poštanskih maraka na temu autizma.

Osmislili smo i nagradnu igru. Tijekom trajanja izložbe učenici su odgovarali na nagradno pitanje. Zadatak im je bio napisati kratak tekst u koje bi mjesto najradije otputovali. Na poleđini papira oslikavali su razglednicu mjesta koje bi voljeli posjetiti. Poštanski sandučić koji su izradili učenici likovne grupe bio je prepun oslikanih razglednica s porukama kamo bi naši učenici putovali. Najzanimljivije i najmaštovitije odgovore nagradili smo prigodnim poklonom. Najzanimljivije i najmaštovitije odgovore na nagradno pitanje dali su:

1. Dominik Crnjac, 1. razred
  2. Ivana Jurković, 4. razred
  3. Filip Stipić, 5. razred

Cijeli tjedan protekao je u ozračju pisanja pisama, a posebno veliki interes vladao je oko izložbe koju su učenici zainteresirano promatrali uz pomoć povećala. Otkrili smo među njima i posebne zaljubljenike u filateliju i saznali da i sami skupljaju markice. Drago nam je da su vidjeli i prepoznali vrijednost i značenje poštanskih markica.

Evo i nagrađenih radova:

A evo i nagrađenih učenika:

Više fotografija izložbe i projekta pogledajte u fotogaleriji.

« Ožujak 2024 »