Dan zaštite životinja

Autor: Valerija Živković, 4. 10. 2016.

Svjetski dan zaštite životinja, obilježava se svake godine 4. listopada.

Povodom Svjetskog dana zaštite životinja sedmero učenika 8. razreda, pod vodstvom učiteljice njemačkog jezika Tomislave Delić,  izrađivali su magnetiće u obliku životinja i privjeske za ljubimce. Izrađeni će predmeti biti donirani đakovačkoj Udruzi za zaštitu životinja koja će ih koristiti u svojim humanitarnim akcijama.

Hvalevrijednu akciju učenici su sami osmislili i realizirali uz pomoć učiteljice. Ponosni smo na njih!

Nešto više o Danu zaštite životinja....

Svjetski dan zaštite životinja, obilježava se svake godine 4. listopada. Udruge za zaštitu životinja obilježavaju taj dan kako bi se potaknulo ljude na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama. Prema podacima svjetskih organizacija, svaki dan nestanu stotine životinjskih vrsta, a najugroženije su: morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi … Životinje uglavnom ugrožava čovjek.

U svijetu je poznato oko 1,8 milijuna životinjskih vrsta, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.

Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. Zbog posebnog zemljopisnog položaja, na razmeđi nekoliko biogeografskih regija te karakterističnih klimatskih i geomorfoloških uvjeta, Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. U Hrvatskoj obitava velik broj vrsta ugroženih u Europi, što je povezano s očuvanim staništima.

Zakonom o zaštiti prirode divlje vrste proglašavaju se strogo zaštićenim i zaštićenim na temelju njihove ugroženosti i međunarodnih ugovora koje je Hrvatska preuzela. Kršenje zakona kažnjivo je od tisuću do milijun kuna.

U Hrvatskoj je strogo zaštićen veliki broj vrsta iz skupine sisavaca, poput vuka i risa, sve vrste šišmiša, dvije vrste dupina koje se pojavljuju u Jadranu, ali i sve vrste dupina i kitova koji se u njemu slučajno zateknu, zatim velik broj ptica, gmazova, kornjača i vodozemaca.

« Ožujak 2024 »