Međunarodni projekt razmjene straničnika

Autor: Valerija Živković, 5. 1. 2022.

Naša škola je ove godine drugi puta sudjelovala u Međunarodnom projektu razmjene straničnika. Projekt razmjene straničnika jedna je od aktivnosti koju knjižnica provodi u sklopu obilježavanja Mjeseca školskih knjižnica.

S obzirom da su neki od ciljeva knjižnice omogućiti učenicima doticaj s različitim kulturama te proširiti njihove horizonte- sudjelovanjem u ovom projektu se to i ostvaruje.

Metodom slučajnog odabira saznali smo kako ćemo straničnike razmijeniti s vršnjacima iz  Litve.  Straničnike su izrađivali učenici četvrtoga razreda sa svojom učiteljicom Andreom Dadić. Dio straničnika izrađen je u obliku kravate i ukrašen uzorkom koji je karakterističan za našu zemlju, dok je pomoću drugog dijela straničnika predstavljena ovogodišnja tema razmjene straničnika: bajke i priče naše zemlje. Naši učenici su ovaj projekt povezali s obradom lektire pa su predstavili Regoča.
Budući da su nam se straničnici  činili nedostatni za predstaviti sve što želimo, na   svaki straničnik smo dodali QR kod koji vodi na mrežnu stranicu gdje će učenici škole partnera moći pročitati Regoča na engleskom jeziku te saznati nešto o Ivani Brlić Mažuranić i njezinim djelima.

U straničnike je uloženo puno truda i ljubavi te se nadamo da će  učenici škole partnera to prepoznati i  dugo ih koristiti. S nestrpljenjem očekujemo straničnike iz Litve kako bi proširili znanja o toj dalekoj zemlji, njihovim bajkama i pričama, ali i uživali u označavanju stranica knjiga koje tako rado čitamo.

Kristina Tidlačka, knjižničarka