Škola u šumi, šuma u školi

Autor: Valerija Živković, 31. 10. 2019.

Tijekom mjeseca listopada učenici i učiteljice razredne nastave u matičnoj školi proveli su niz aktivnosti u sklopu projekta Škola u šumi, šuma u školi. Početak je to projekta koji će se odvijati tijekom cijele školske godine, a čiji je koordinator učiteljica Andrea Dadić.

Projekt Škola u šumi, šuma u školi započeli smo početkom ovog mjeseca. Cilj ovog projekta  je da učenici upoznaju šumu kroz sva četiri godišnja doba te da na edukativan način upoznaju šumarsku strukturu, šumske životinje i biljke i da shvate važnost očuvanja šuma.
Kroz istraživačku nastavu i praktični rad  učenici su saznali sve o šumskim životinjama, biljkama u šumi. Prije nego što smo se uputili u šumu pročitali smo bonton – pravila lijepog ponašanja u šumi, a nakon toga smo se uputili u šumu sa dipl. ing. šumarstva Tenom Brezovac koja nas je podučila o životu u šumu, posebno o biljkama i životinjama u šumi, važnosti gospodarenja šumom, poslovima šumara, važnosti  održavanja stabilnih šumskih ekosustava, važnosti očuvanja okoliša te je učenike podučila o važnosti sprječavanja požara i o posljedicama požara.

Nakon edukativnog predavanja naše gošće učenici su se smjestili u dio šume u kojem su im učiteljice održale integriranu nastavu. Učenici su slušali pjesmu Pjesma šumi,  Dragutina Tadijanovića i shvatili kako je šuma bila nadahnuće mnogim umjetnicima za likovne i literarne radove. Nakon toga su učenici rješavali pripremljene nastavne  listiće za terensku nastavu (označavali su dijelove stabla, označavali put rođenja novog stabla, otkrivali su kako diše stablo, nabrajali su drveće koje su uočili u šumi, gljive, životinje, raslinje, morali su uočiti što se sve nalazi na deblu, opisivali su  kruženje života u prirodi…). Najzanimljiviji dio nastave bio je onaj istraživački gdje su učenici samostalno morali pronaći panj i saznati koliko je stablo staro, dodirnuti dvije kore i opisati po čemu se razlikuju, procijeniti, a zatim izmjeriti opseg debla, prepoznati koji list pripada kojoj vrsti drveća, kestenjem gađati metu te preskakati trupac, orijentirati se pomoću kompasa i pomoću godova,  a najviše im je svidio dio kad su morali zatvoriti oči i slušati zvuke šume te ih nakon toga zapisati. U šumi smo obilježili Dane kruha na način da su učenici objedovali kruh namazan šumskim medom, čajem od šipka te kuhanim kestenjem.

Na kraju tog lijepog dana pokupili smo svo smeće koje smo zatekli u šumi te smo na drvo napisali eko poruku “Ne bacaj smeće!“ i postavili ju na vidljivo mjesto.  Šetajući šumom  prikupili smo mnoge plodove  za našu učionicu i vidjeli tragove mnogih životinja.

Tih dana pročitali smo mnoga djela vezana za šumu Priče iz šume, Čuvari šume, Tess Tree, Šumu Striborovu i pogledali animirani film Čudesna šuma... U učionici smo pisali literarni rad na temu šuma te smo izradili plakat sa porukama o zaštiti šume.
25. listopada pridružili smo se kolektivnoj sadnji drveća pod nazivom “Zasadi drvo, ne budi panj!“ U školskom vrtu posadili  smo nekoliko sadnica Thuja occidentalus Globosa, Thuje occidentalis Smaragd  i dvije sadnice javora. Organizirali smo Male čuvare koji se svakodnevno brinu o našim sadnicama na način da ih pregledavaju i da ih zalijevaju. Uz to učenici u kalendaru prate promjene na stablima.

Ovaj projekt nastavlja se i kroz ostala godišnja doba tako da ćemo se ponovno vratiti u našu šumu i upoznati ju i u ostalim godišnjim dobima. Ovo je bio izvrstan način poučavanja u kojem su učenici uistinu uživali.

Andrea Dadić

Više fotografija pogledajte u našoj fotogaleriji.

« Ožujak 2024 »