Ljerka Car Matutinović u razgovoru s učenicima razredne nastave

Autor: Valerija Živković, 29. 10. 2018.

Ljerka Car Matutinović, suvremena hrvatska pjesnikinja, prozaistica, književnica za djecu, posjetila je danas OŠ Satnica Đakovačka i provela ugodan razgovor s učenicima razredne nastave od 1. do 4. razreda.

Književnicu su predstavili ravnatelj škole Mario Plavčić te Mirko Ćurić, književnik, profesor hrvatskog jezika i književnosti iz Đakova, predsjednik Društva hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko - baranjsko - srijemski.

O njezinom radu na početku je govorila i profesorica Zorka Jekić, književnica i urednica najnovije knjige "Kraljevstvo za knjigu" Ljerke Car Matutinović.

Prije nego što je odgovorila na brojna pitanja radoznalih mališana, Ljerka Car Matutinović pročitala je nekoliko zanimljivih ulomaka iz dječjeg romana "Ma i Lu". Mališani su bili vrlo radoznali pa su postavljali pitanja i urednici i književnici: o inspiraciji književnice za stvaranje, o procesu nastanka knjige, o sklonosti pričama ili pjesmama, a podijelili su i svoja iskustva s pisanjem priča i pjesama. I među našim učenicima ima malih literarnih stvaraoca, a tko zna, možda se među njima krije i jedna mala Ljerka koja je, kako je ispričala, i sama počela pisati s deset godina.

Veliko nam je zadovoljstvo i čast na njihovom posjetu.

O književnici:

Ljerka Car Matutinović rođena je u Crikvenici, osnovnoškolsko obrazovanje stekla je u rodnom gradu, a na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je hrvatski i talijanski jezik s književnostima. Radila je kao profesorica u crikveničkoj Gimnaziji i u Petoj zagrebačkoj gimnaziji te kao novinarka-urednica na Hrvatskom radiju (HRT). Članica je Društva hrvatskih književnika (1975.), Hrvatskog P.E.N. centra, Zagrebačkog centra Europskog društva kulture (sjedište u Veneciji), Hrvatskog društva pisaca te Društva hrvatskih književnih prevodilaca. Potaknula je utemeljenje Jadranskih književnih susreta koji se u Crikvenici održavaju od 2001. godine. Živi i radi u Zagrebu.

Objavila je dvadeset zbirki pjesama, od čega tri na čakavskom narječju. Dosad je pjesničkih zbirki, proznih radova te knjiga za djecu objavila pod više od pedeset naslova. S talijanskog jezika prevela je više poznatih pisaca za djecu i odrasle (Moravia, Rodari, Collodi, Boccaccio, Geda). Nagrađena je mnogobrojnim književnim nagradama u zemlji i inozemstvu.