Završen Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj školi

Autor: Valerija Živković, 19. 12. 2016.

Svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti. U našoj školi obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodi se u sklopu Školskog preventivnog programa sprječavanja ovisnosti s ciljem upozoravanja učenika na opasnosti zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti te promoviranja zdravih stilova života.

Tijekom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca  u OŠ Satnica Đakovačka održano je više različitih preventivnih aktivnosti.

Ovogodišnji Mjesec borbe protiv ovisnosti započeli smo održavanjem pedagoških radionica. Školska pedagoginja Valerija Živković održala je s učenicima od 1. do 4. razreda pedagoške radionice na temu odgovornosti za zdravlje i odgovorno ponašanje. Naši mali učenici mogli su tako naučiti kako mogu kvalitetno provoditi slobodno vrijeme, pazeći na svoje zdravlje i svoju dobrobit te od čega se trebaju čuvati kad su u pitanju nezdrave navike.  I u predmetnoj nastavi održana je radionica na temu rizičnih situacija u 7. razredu. Učenici su mogli razmisliti o svojim odlukama te i na taj način pomoći u izgrađivanju čvrstog stava i odlučnoga NE protiv ovisnosti.

U sklopu preventivnog projekta „Zdrav za 5“, održano je edukativno predavanje na temu ovisnosti Alkohol, vandalizam i nasilje za učenike 7. i 8. razreda. Predavanje je održao policijski službenik za prevenciju struč.spec.crim. Robert Škorvaga iz Odjela za prevenciju PU Osječko-baranjske.

Kako izgleda ovisnost i ovisnici o nikotinu, drogama i alkoholu pokazali su učenici 8. razreda na satu biologije. Nakon obrađene lekcije o ovisnostima, učenici su samostalno, podijeljeni u tri grupe, nekoliko dana uvježbavali igrokaze na temu ovisnosti. Sve su to prezentirali u četvrtak, 15. prosinca na satu biologije. Oduševili su nas svojom predanošću, dobrom glumom i pokazanim igrokazima. Svaki igrokaz prikazao je jednu vrstu ovisnosti, a sve je zaokružilo predavanje dviju učenica o ovisnostima gdje su učenici još jednom mogli čuti sve simptome i posljedice ovisnosti na zdravlje i dobrobit osobe.

Time je zaključen Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj školi. Nadamo se da smo svim aktivnostima učenicima ukazali da ponašanjem koje biraju, biraju i posljedice koje takvo ponašanje donosi te utjecali na njihovo važno NE ovisnostima!

Više fotografija svih aktivnosti pogledajte u fotogaleriji

Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se svake godine s ciljem osvješćivanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga. Provedbom mnogih aktivnosti nastoji se potaknuti sve društvene subjekte na rješavanje problema zlouporaba droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti kako bi se  uspješno suprotstavili ovom ozbiljnom problemu današnjice.