Obilježili smo Dan sjećanja na Vukovar i obljetnicu rođenja A. B. Šimića

Autor: Valerija Živković, 18. 11. 2015.

U našoj su školi danas obilježene dvije obljetnice.

Povodom obljetnice rođenja hrvatskog pjesnika Antuna Branka Šimića, učenici sedmoga razreda u projektnom su radu istraživali Šimićev životopis, čitali i analizirali njegove pjesme, a njima najljepše su i likovno prikazali. Njihovi radovi izloženi su u hodniku škole. Početak je to projektnih aktivnosti u sklopu međunarodnog projekta Šimićeva ostavština koji OŠ Satnica Đakovačka provodi ove školske godine u suradnji s OŠ Ruđera Boškovića iz Gruda, a kojemu je cilj proučavanje zajedničke kulturne i jezične baštine.

U školi je obilježen i Dan sjećanja na Vukovar. Prigodni program započeo je recitacijom stihova pjesme A. B. Šimića Ćutljivi sastanak s prijateljem u izvedbi učenica Marije Stipić i Antonije Batinić. Svi su se još jednom podsjetili žrtve Vukovara 1991. poslušavši uvod ravnatelja škole Marija Plavčića te kratko predavanje učitelja povijesti Mate Katalenića. Nakon molitve zapaljeni su lampioni ispred spomenika hrvatskim braniteljima. Program je završio minutom šutnje za sve poginule branitelje te recitacijom još jedne prigodne pjesme A. B. Šimića Molitva na putu u izvedbi učenika Marina Drenjančevića.

Posebnu kulisu ovog programa činilo je veliko platno simbola stradanja Vukovara – Vodotornja koje su oslikali učenici uz pomoć učiteljice likovne kulture Lane Ključarić.

Platno će biti izloženo na školi do petka, 20.11.2015., a ravnatelj škole Mario Plavčić poziva sve mještane Satnice Đakovačke koji to žele da odaju počast žrtvi Vukovara paljenjem lampiona pred spomenikom braniteljima ispred škole.

Više fotografija pogledajte u foto-galeriji.